Archívum: Szolgáltatások

Tavaszi fejtrágyázás támogatása

Űrfelvételek és a fejlődés korai szakaszában készített drónfelvétel(ek) együttes elemzésével pontos képet kaphatunk a vegetáció fejlődéséről. A vegetációs potenciál, illetve a heterogenitás térképezésével elkülönítjük a fejtrágya kezelési zónákat, majd a zónákból vett levélminták laborvizsgálata alapján kialakítjuk a tavaszi differenciált fejtrágyakijuttatási térképeket.

Vegetációelemzés

Szolgáltatásunk egyik kulcseleme a drónok és űrfelvételek segítségével végzett vegetációelemzés. A tavaszi növekedés korai szakaszában készített drónfelvételek alapján pontos képet kapunk a terület növényeinek állapotáról, illetve a vegetációs zónák közötti különbségekről. Ezek az adatok segítenek abban, hogy megállapítsuk, hol van szükség több tápanyagra, és hol kevesebbre, így célzottan és hatékonyan tudjuk kijuttatni a fejtrágyát.

A vegetációs termékenységi zónák kijelölése után levélmintákat veszünk a különböző területekről, melyeket laboratóriumi vizsgálatnak vetünk alá. Ez alapján meghatározzuk a vegetációs termékenységi zóna pontos tápanyag-ellátottságát. Az így kapott adatok segítségével elkészítjük a differenciált fejtrágya-kijuttatási térképeket, amelyek megmutatják, hol és milyen mennyiségben szükséges a tápanyag-visszapótlás.

multispectral vegetációelemzés

Ezzel a módszerrel a gazdák csökkenthetik a az alul, vagy túltrágyázásból adódó költségeket, miközben növelhetik a termelékenységet és minimalizálhatják a környezeti hatásokat. A precíziós tavaszi fejtrágyázás hozzájárul a növénytáplálás optimalizálásához térben és időben, támogatva a fenntartható gazdálkodást és a jobb hozamot minden egyes hektáron.

Szolgáltatásunkkal biztosíthatja, hogy hosszútávon a lehető legtöbb profitot realizálja a területéről a differenciált és okszerű fejtrágyázás megvalósításával.

Vadkárbecslés

A vegetációs periódus elején végzett előszemle és a betakarítást megelőző végszemle során megállapítjuk a vadkár területi kiterjedését és a teljes terület felmérésével pontos képet adunk a károsított és ép területek várható hozamáról, és így meghatározásra kerül a vadkár pontos mértéke. Az előszemle és a végszemle mintavételi útvonala a helyszíni drónos felmérést követően kerül kialakításra a vadkár függvényében foltszerűen.

Vegetációelemzés

Az alkalmazott dróntechnológia lehetővé teszi a nagy kiterjedésű területek gyors és precíz felmérését, különösen akkor, ha a terület nehezen megközelíthető vagy a vadkár nem egyenletesen oszlik el. A drónos felvételek nagy felbontásban készülnek, így még a kisebb mértékű károsodásokat is könnyen észlelhetjük, amely hozzájárul a kár pontos meghatározásához és a terület reális hozambecsléséhez.

A szántóföld távérzékeléses felmérése során precízen elkülöníthetők a károsított területek, a terepi bejárások kapcsán pedig beazonosítható, hogy mely vadfajok okozták a károkat. Ez azért fontos, mert a különböző vadfajok eltérő jellegű károkat okoznak, így a védekezési stratégiák is ezekhez igazíthatók. A vadfajok azonosítása alapján célzott megelőző intézkedéseket lehet kidolgozni, például védőkerítések, riasztórendszerek telepítésével vagy a vadállomány szabályozásával.

multispectral kártérítési stratégia

Szolgáltatásunk nemcsak a kártérítési folyamat támogatására nyújt segítséget, hanem a megelőzésben is. Az előszemlék adatai alapján javaslatokat teszünk a vadkár minimalizálására, beleértve az erdő- és mezőgazdasági határterületek védelmét, valamint a vadriasztók elhelyezési javaslatát is.

A rendszeres vadkárbecslés lehetőséget ad arra, hogy a gazdálkodók ezen adatokat is figyelembe vegyék a területek termékenységi potenciáljának értékelése során.

A hozamadatok, a talajok változati tulajdonságai, továbbá az elő- és végszemle során megállapított vadkár együttes elemzése segítheti csak a gazdát az üzemszintű hatékonyság növelésében.

Tőszámlálás

Nagy felbontású felvételezéssel (látható és multispektrális tartományban) megállapítjuk a kikelt növényegyedek számát, számszerűsítve ezzel a csírázóképességet, esetlegesen előforduló agrotechnikai hibákat. Az elkészült tőszámlálási térképek elemzésre kerülnek a domborzat és a talajtulajdonságok függvényében, így megállapításra kerülnek az egyes termőhelyek termékenységi különbségei.

Termelési stratégiák

Az alkalmazott technológia segítségével lehetőség van nemcsak a tőszámok gyors és pontos meghatározására, hanem a növények fejlődési különbségeinek és stressztüneteinek korai felismerésére is. A multispektrális felvételek különböző hullámhosszú spektrális adatokat gyűjtenek, amelyek részletes információt szolgáltatnak a növények egészségi állapotáról és a környezeti tényezők hatásairól, mint például a vízhiány vagy a tápanyaghiány.

Az elemzés nemcsak az aktuális év termelési feltételeinek értékelésére szolgál, hanem hosszútávú trendek azonosítására is. A tőszámlálási adatok összevethetők a korábbi évek adataival, így a gazdálkodók pontosabb képet kapnak a terület termékenységi potenciáljáról és annak változásairól. Ez lehetővé teszi a termelési stratégiák finomhangolását, figyelembe véve a termőhelyi adottságokat és az évről évre változó környezeti feltételeket.

multispectral termelési stratégia

A tőszámlálási szolgáltatás különösen értékes a precíziós mezőgazdaság szempontjából, mivel segítségével célzott intézkedések hozhatók a vetéshibák, növényhiányok és agrotechnikai problémák korrigálására. A növényállomány pontos ismeretével lehetőség nyílik arra, hogy hosszabb távon megváltoztassuk a termelési stratégiánkat, és a rosszabb termékenységű, gyengébb csírzóképességű területeken kísérletet tegyünk a vetőmag mennyiségi differenciálására, a tőszám helyes beállítására, javítva ezzel a üzemszintű termelékenységet.

Szolgáltatásunk hozzájárul a fenntartható gazdálkodáshoz is. 
A részletes tőszámlálási adatok lehetőséget biztosítanak a vetőmag és a tápanyagok optimalizált kijuttatására, elkerülve ezzel a felesleges inputanyag-használatot. Ez nemcsak környezetbarát megoldás, hanem költségmegtakarítást is eredményez a gazdálkodók számára.